Raffaello Sanzio
6 kwietnia 1520 roku w Rzymie umiera Rafael Sanzio, jeden z geniuszy renesansu. Pięćset lat później, Włochy i cały świat sławią mistrza poprzez różne inicjatywy.


W sieci i w mediach społecznościowych będzie można obejrzeć serię multimedialnych projekcji poświęconych włoskiemu mistrzowi: #Raffaello500 i #Raffaello2020.
Wystawy: Rafael. Opera Omnia i Magister Raffaello
Farnesina we współpracy z Raicom stworzyła i wyprodukowała w wysokiej rozdzielczości dwie wirtualne wystawy reprodukcji obrazów mistrza z Urbino zatytułowane Rafael i Opera Omnia.
Pierwsza wystawa „Rafael i jego madonny” gromadzi reprodukcje 19 dzieł, w tym „Madonnę ze szczygłem” (Galeria Uffizi) i „Przemienienie Pańskie” (Pinakoteka Watykańska).
Druga, „Rafael portrecista” ukazuje malarstwo portretowe renesansowego mistrza poprzez 14 reprodukcji portretów, wśród których na szczególną uwagę zasługują „Portret Baldassare Castiglionego” (Luwr) i „Dama z jednorożcem” (Galeria Borghese).
Inauguracja obu wystaw miała miejsce w lutym i marcu w Tunisie i Moskwie. Dzięki Włoskim Instytutom Kultury i placówkom dyplomatyczno-konsularnym MAECI, w latach 2020-2021 wystawy obiegną cały świat.
Magister Rafael to mobilna wystawa, której ścieżka wystawiennicza składa się z wielu systemów poznawczych, wizualnych i słuchowych. Sześć z największych dzieł Rafaela jest osadzonych w wielkiej jednolitej narracji, która pozwala zrozumieć głębokie znaczenie dzieł Mistrza i jego pozycję w historii sztuki powszechnej.
Inicjatywa ta jest jedną z głównych propozycji kulturalnych, które będą promowane poprzez sieć ambasad, konsulatów i włoskich instytutów kultury na świecie.
Magister Rafael będzie podróżował z kraju do kraju dzięki modułowym, elastycznym i zdalnie koordynowanym rozwiązaniom. Wystawa będzie również dostępna za pośrednictwem specjalnej aplikacji w pięciu wersjach językowych, a także w dwóch odrębnych ścieżkach, jednej dla dorosłych i jednej dla dzieci.
Lekcje z Rafaelem Dziewięć nagrań wideo, które pomogą lepiej poznać dzieła, charakter i znaczenie Rafaela jako uniwersalnego artysty, nadal inspirującego i zachwycającego cały świat.
Lekcje online prowadzą: Barbara Jatta (Dyrektor Muzeów Watykańskich), Cecilia Frosinini (Dyrektor sektora renowacji malowideł ściennych, rysunków i grafik Opificio delle Pietre Dure we Florencji), Luigi Bravi (Dyrektor Akademii Rafaela w Urbino), Marcello Fagiolo (historyk architektury), Marzia Faietti i Matteo Lafranconi (kuratorzy wystawy „Rafael 1520-1482” w Stajniach Kwirynalskich), Claudio Strinati (historyk sztuki), Arnold Nesselrath (historyk sztuki) i Gabriele Barucca (Kierownik Archeologii, Sztuk Pięknych i Krajobrazu dla prowincji Cremona, Lodi i Mantua).
Rafael w Willi Madama. Dzięki współpracy ze Stajniami Kwirynalskimi, Farnesina publikuje ekskluzywne wideo poświęcone Willi Madama, nakręcone przez National Gallery w Londynie z okazji wielkiej wystawy „Rafael 1520-1482”. Willa Madama, uważana za jedno z największych dzieł Rafaela-architekta, została zaprojektowana na zlecenie papieża Leona X w latach 1516-17. Dziś znajduje się w niej siedziba przedstawicielstwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wszystko o Raffaello….