Valgrisenche to mało znana dolina w regionie Aosta, w południowo zachodniej części regionu. Wioska Valgrisenche ma około 190 mieszkańców i położona jest na wysokości 1664 metrów. Tuż za wioską znajduje się sztucznej jeziorko Beauregard, zbudowane w połowie XX wieku. Dolina Valgrisenche otoczona jest wysokimi pasmami gór z dzikimi szlakami turystycznymi, via ferratami i miejscami do wspinaczki. Przez wioskę przepływa rzeka Dora di Valgrisenche. Najwyższym szczytem jest graniczący z Francją Aiguille de la Grande Sassiere 3751 m n.p.m.
Klimat doliny Valgrisenche jest typowo alpejski, śnieg zalega nawet do końca maja, a w listopadzie zwykle już jest dużo śniegu. Lata są chłodne i wietrzne, często z burzowymi opadami deszczu. W wiosce Menthieu, na wysokości 1850 m n.p.m. znajduje się stacja meteorologiczna.
Ciekawe miejsca do zwiedzenia:
Vieux Quartier Fortress fort z 1889 roku
kościół parafialny San Grato, pierwotnie z 1390 r., został konsekrowany w 1417 r. i odbudowany w 1875 r.
muzeum sztuki sakralnej i cenne organy zbudowane przez Carlo Vegezzi Bossi
dzwonnica z 1392 r.
Beauregard Dam, czyli tama i jezioro, zbudowane w 1950
sery fontine , typowy produkt z Doliny Aosty
Béthaz-Bovard via ferrata z różnicą wysokości 800 m osiąga 2605 m npm na Becca d’Aouillé
koszary obronne Valgrisenche, warowny budynek z XIX wieku i różne pozostałości architektury wojskowej
las Arolla, z wielowiekowymi modrzewiami
drewniane budynki z XIV wieku, w Prariond.

Valgrisenche znane jest z surowej owczej wełny i skór wg tradycji Drap de Valgrisenche, z której produkowano koce.

Dolina Valgrisenche gości często alpinistów, a także jest doskonałym miejscem do uprawiania skialpinizmu. Odbyły się tu między innymi zawody Tour du Rutor.
Zimą Valgrisenche to stolica sportów zimowych, przede wszystkim heli ski, cross country, ski alpinizm, rakiety śnieżne, są także wyciągi narciarskie, snowpark i trasy narciarstwa biegowego.
Latem doskonałe warunki do wspinaczki górskiej, dobre warunki na jazdę na rowerach górskich i liczne szlaki turystyczne, w tym via ferrata Béthaz-Bovard.
W 1998 r. Odbyły się tutaj testy Pucharu Świata we wspinaczce Speed.